Pazartesi - Cumartesi: 08:00-19:00Pazar - KapalıTelefon:0212 227 2084E-Posta: mail@dentcorner.com

Ortodonti Nedir?

besiktas-dis-teli.jpg

Hem kadınlar hem de erkekler estetik bir ağız yapısına sahip olmak isterler. Süt dişlerin dökülmesinden sonra kalıcı dişlerim uyumsuz ve de çapraşık şekilde konumlanmaları insanların estetik ve fiziksel anlamda çok büyük sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Dişlerin birbiriyle uyumsuz ve de çapraşık olma sorununu kontrol ederek bunu önleyen ve tedavisini gerçekleştiren uzmanlık dalına ise ortodonti adı verilir. Bu tür problemler genellikle kişilerin genetik yapılarından kaynaklanarak meydana gelmektedir. Alt çenenin olması gerekenden ön kısımda ya da geri kısımda olması vb. gibi durumlar kemik oluşumunda genetik bir sıkıntının söz konusu olduğuna işaret eden ve günümüzde en sık yaşanan ortodontik problemlerden biridir. Beşiktaş dişçi ve kliniklerdeki uzman hekimler ortodontik hizmet vererek meydana gelen estetik sorunlarını kısa sürede giderebilme becerisine sahiptirler.

Özellikle de çene yapısındaki bozuklukların tedavisinde mutlaka hastaların yaşını göz önünde bulundurarak karar vermek gerekecektir. Ergenlik çağında olan kişiler bu tedavi için çok daha uygundurlar. Çünkü bu dönemde kemikler daha kolay şekillendirilebilmektedir. Eğer hastalar yetişkinlerse de kemik ya da iskelet üzerindeki bozuklukları gidermek sanıldığı kadar da kolay olmayacaktır. Bunun için ciddi bir cerrahi operasyon gerekebilir. Fakat daha çok işlevsel bir bozukluktan söz ediliyorsa farklı yöntemlerde de tedaviler uygulanabilecektir. Ortodontik problemler genellikle bebeklik döneminde başlar. Bu dönemde çocukların uzun süre boyunca biberonla beslenmeleri, yalancı emzik kullanmaları, parmak emme alışkanlığı edinmeleri ya da tırnak yeme sorunu çeşitli bozuklukların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Olası risk faktörlerinin önünde geçmek adına Beşiktaş Diş Kliniği tarafından bu tür alışkanlıkların olabildiğince erken teşhis edilmesi gerekir.

Erken yaşta önlenen ortodontik sorunlar ilerleyen süreç içerisinde bireylerin sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmalarını sağlar. Ortodontik problemler sadece çene bölgesinden ibaret değildir. Dişleri aralıklı olması ve tedavi süreci de yine bu alanı ilgilendirir. Ortodonti tedavileri kesinlikle sadece estetik bir kargı taşımaz. İleride meydana gelmesi olası olan diş eti hastalıklarının önlenebilmesi, çene ekleminin daha sağlıklı hala gelmesi ya da çiğnemenin daha fonksiyonel olabilmesi açısından da tedavi süreci çok önemlidir.

Ortodontik tedavi yöntemleri; hareketli, işlevsel ve de sabit apareyler olmak üzere 3 farklı şekildedir. Basit ortodontik problemlerde hastaların kolaylıkla takıp çıkarabilecekleri apareyler kullanılırken, daha ciddi sorunlarda farklı apareylerin kullanımına yer verilmektedir. Tedavi çok uzun bir süreci kapsar. Dişler belli bir forma geldikten sonra ortodontik tedavinin bittiğinden söz edilemez. Çünkü yapılan işlemler sona erse dahi oluşturulan yapının eskiye dönmemesi ve olası bozulmaların önlenebilmesi için de pekiştirme tedavilerinin yapılması şarttır. Pekiştirme tedavilerinde de yine basit apareylerin kullanımına yer verilebilir. Aparey kullanımı alanında uzman diş hekimlerinin öneriyle gerçekleştirilir. Tedavi sonunda hastalar hem estetik anlamda hem de fizyolojik olarak yaşantılarına daha rahat devam edeceklerdir.

Bizimle İletişime Geçmek İçin

İletişim Bilgilerimiz

Adres:   Beşiktaş Caddesi, Deniz Yıldızı İş Merkezi, No:1 Kat 3 Pk: 34353 Beşiktaş-İstanbul


Telefon

+90 0212 227 2084E-Posta

mail@dentcorner.comBizi Takip Edin

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizleri Takip Edebilirsiniz.Tüm Hakları Saklıdır 2020 . www.dentcorner.com